Sztandar

Święto Niepodległości to dzień, kiedy przekonania polityczne, wyznanie i kwestie światopoglądowe schodzą na drugi plan. Dla Polaków to jedno z najważniejszych świąt. Tego dnia Polacy uczestniczą w rozmaitych uroczystościach patriotycznych. Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Warto pamiętać, że nie zawsze obchody Dnia Niepodległości były radosnym świętem. Organizowanie marszów, mszy świętych za ojczyznę, czy nawet symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikami skutkowało konsekwencjami w postaci aresztowań i szykanami ze strony władz państwowych PRL.

Lata 80. XX wieku to smutny czas w historii Polski. Wszechobecna szarość, permanentne braki towarów w sklepach, poczucie beznadziei i brak perspektyw na lepszą przyszłość ogarnia większość społeczeństwa. Mimo to istnieją środowiska, które głośno manifestują swoje niezadowolenie z takiego stanu rzeczy.

O swoich doświadczeniach związanych z obchodami Święta Niepodległości w Krakowie opowiada świadek historii, pan Sławomir Stachniewicz w reportażu Macieja Serwety pod tytułem "Sztandar".

op. MSX/PAP

foto: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

________

Ruch Obrony Praw Człowiek i Obywatela (ROPCiO) - Utworzony 25 marca 1977 roku. Jego głównymi celami było poszanowanie, obrona i respektowanie praw człowieka oraz stworzenie szerokiego ruchu obywatelskiego. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela był drugą - obok KOR (Komitet Obrony Robotników) - jawnie działającą organizacją opozycyjną. (polskieradio.pl)

Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) -1 września 1979 r. w Warszawie ogłoszono powstanie Konfederacji Polski Niepodległej. Było to pierwsze w dziejach PRL jawne ugrupowanie polityczne stawiające sobie za cel odzyskanie pełnej niezawisłości i całkowity demontaż ustroju komunistycznego. (dzieje.pl)

Leszek Moczulski - Urodził się 7 czerwca 1930 r. w Warszawie. Zmarł 10 października 2024 r. Ten legendarny i jeden z najważniejszych działaczy opozycji antykomunistycznej był współzałożycielem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a także założycielem Konfederacji Polski Niepodległej – pierwszej partii politycznej o charakterze antykomunistycznym w Europie Środkowo-Wschodniej w okresie postalinowskim. Ugrupowaniem tym kierował blisko 30 lat. W okresie rządów komunistycznych był wielokrotnie aresztowany i więziony za swoją działalność, a także objęty zakazem wykonywania pracy dziennikarza. Był doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Pracował m. in. jako dziennikarz, publicysta i polityk. W latach 1991–1997 sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji. Zasiadał m. in. w Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego oraz podkomisjach: ds. polityki wschodniej, podstaw ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego. Kandydował na urząd Prezydenta RP w wyborach w 1990 r. Publicznie popierał przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. W roku 2004 wydał książkę "Europa Ojczyzn 2004. Geopolityka, gospodarka, cywilizacja", w której przedstawił korzyści, jakie odniesie Polska z przystąpienia do UE. W 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Leszka Moczulskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. (sejm.gov.pl)

Służba Bezpieczeństwa (SB) - to organ bezpieczeństwa państwa, który był częścią struktury organizacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w latach 1956–1990. Była to tajna policja polityczna Polski Ludowej, mająca za zadanie ochronę istniejącego porządku państwa i utrwalanie władzy komunistycznej. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa wielokrotnie działali niezgodnie z prawem, dopuszczając się licznych przypadków tortur i morderstw. (onet.pl)