Spotkanie w MCK: Beton. Od rewolucji do betonozy

Materiał budowniczy, rewolucja betonowa, tanie budownictwo, trwałość, stereotyp architektury Europy Środkowej: czym jednak jest beton? Temat tego niezniszczalnego materiału został poruszony w Międzynarodowym Centrum Kultury, na spotkaniu „Beton. Od rewolucji do betonozy”.

Tak naprawdę historia betonu sięga znacznie dalej niż druga czy nawet pierwsza wojna światowa. Jego historia zaczyna się od Josefa Aspdina, który dostał patent na cement portlandzki na początku XIX wieku. To dwusetna rocznica wynalezienia betonu stała się okazją do wydania numeru kwartalnika „HERITO: Beton”, który w całości został poświęcony temu materiałowi.

Spotkanie „Beton. Od rewolucji od betonozy” połączyło historie, duch Europy Środkowej, architekturę i pokazało je przez pryzmat betonu, ewolucji samego materiału, a także społeczeństwa. Na początku XX wieku beton traci swoją bezstronność i staje się politycznym narzędziem. W tym momencie można zauważyć początki dwóch wymiarów wykorzystania betonu: metaforę niezniszczalności oraz szybkości rozbudowy miast, z którymi mamy do czynienia nawet we współczesnych czasach.

Więcej na ten temat powie Michał Wiśniewski, historyk architektury, z Międzynarodowego Centrum Kultury.