Nowa Kobieta - wywiad z Iwoną Demko
Sto lat temu André Breton ogłosił manifest surrealizmu, ruchu artystycznego, który, oprócz literatury, objął również sztuki wizualne, film i teatr. Jego wpływ szybko rozprzestrzenił się poza Francję, a następnie Europę. Surrealizm przyciągnął wiele wybitnych kobiet, których twórczość jest dziś równie znacząca i interesująca jak dzieła ojców założycieli. Co ważne, surrealizm był także ruchem emancypacyjnym dla artystek.
„Wielu kobietom surrealizm dał pierwszy przykład świata, w którym twórcza aktywność i wyzwolenie od narzuconych przez rodzinę obowiązków społecznych mogą współistnieć, w którym bunt postrzegany był jako cnota, a wyobraźnia - jako przepustka do bardziej wyzwolonego życia.” – pisze Whitney Chadwick w swojej książce „Artystki i surrealizm” (tłum. Anna Arno). Autorka omawia w niej twórczość i życiowe postawy artystek określanych dziś jako surrealistki: Leonory Carrington, Remedios Varo, Leonor Fini, Fridy Kahlo, Meret Oppenheim, Eileen Agar, Rity Kern-Larsen, Kay Sage, Toyen i innych.
15 listopada 2024 roku w Domu Norymberskim w Krakowie miała miejsce promocja książki autorstwa Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. O książce „Artystki i surrealizm” z historyczką sztuki, Anną Arno rozmawiały Iwona Demko i Renata Kopyto – kuratorki wystawy „Nowa kobieta. (NIE) nowa rzeczywistość”.
Dominik Mamcarczyk – reporter Radia Famka przeprowadził rozmowę z Iwoną Demko – polską artystką wizualną, rzeźbiarką, nauczycielką akademicką, profesorą Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, aktywistką i feministką.
Będzie to rozmowa o roli Nowej Kobiety w społeczeństwie zdominowanym przez patriarchat. Porozmawiamy także o ikonach emancypacji, dowiemy się, jak rewolucyjne, surrealistyczne ideały przekładają się na nasze społeczeństwo i wreszcie czym różni się surrealizm tworzony przez kobiety od tego tworzonego przez mężczyzn.
Posłuchaj wywiadu:
op. MSX
fot. Iwona Demko/Facebook