80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944, równo 80 lat temu na ulicach Warszawy rozpoczęła jedna z największych bitew w czasie II wojny światowej. Uczestnicy powstania walczyli przeciwko reżimowi niemieckiemu. Planowane kilkudniowe powstanie zamieniło się w 63-dniową walkę.

Powstanie Warszawskie zostało zaplanowane jeszcze w 1943 roku w Londynie. Walki były częścią planu „Burza”, który w pierwszej kolejności miał na celu zorganizować wiele lokalnych powstań i akcji dywersyjnych przeciw Niemcom.

Godzina „W” została wyznaczona na 1 sierpnia na 17, chociaż w niektórych częściach Warszawy walki rozpoczęły się jeszcze przez 14. Siły były nierówne, bo walczyło ok. 30 tys. żołnierzy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej i tylko 10 proc. z nich było uzbrojone, a przeciwko stało 20 tys. w pełni uzbrojonych żołnierzy. Do walki dołączyli także cywile.

Po dziesięciu dniach powstanie rozdzieliło się na kilka części: Stare Miasto, Śródmieście, Mokotów i Żoliborz, a już 31 sierpnia ewakuowano Stare Miasto.

Po 63 dniach walki, 2 października 1944 roku pod Warszawą w mieście Ożarów został podpisany akt o kapitulacji powstańców. Zginęło tysiące osób, straty wśród cywilów szacowane są na około 200 tysięcy, dziesiątki tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych i jeszcze więcej na roboty do III Rzeszy. Zniszczone zostało 60% infrastruktury miasta.

Dzisiaj, 1 sierpnia 2024 roku obchodzimy 80. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdj. gov.pl