Tandeta czy piękne wspomnienie?"

Kolejne spotkanie z cyklu PorozmawiajMy o Krakowie, ponownie porusza ciekawy temat. Czy pluszowe gęsi i smok wawelski to kicz? Co turyści kupują najczęściej? Poznaj zdanie krakowskich uczonych, przewodniczki wycieczek i samego sprzedawcy pamiątek.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Instytut Sztuki oraz Klub Pod Jaszczurami zorganizowali w czwartek spotkanie będące częścią cyklu debat "PorozmawiajMy o Krakowie". Wybór owego miejsca nie był przypadkowy. Profesor Stanisław Mazur zaznacza, iż klub jest "miejscem kultowym dla środowiska akademickiego", dlatego właśnie tam postanowił organizować debaty na tematy związane z Krakowem i jego społecznością. Jego motywacją było przywrócić współczesnemu środowisku studenckiemu "Jaszczury", co zdaniem Profesora wymaga organizowania wydarzeń. Na debatach poruszane są tematy dotyczące Krakowa, nie tylko te trudne i bulwersujące mieszkańców, ale też te zabawne i interesujące społeczność.

Tematem spotkania były tym razem krakowskie pamiątki. Jak zdradza nam jeden z organizatorów spotkania, pomysł na taki motyw wypłynął z rozmowy, gdzie jeden z uczestników wspomniał o "szkaradnych pamiątkach z Krakowa". Tak powstała idea na postawienie pytania, czy tak naprawdę jest i jak można to zmienić. Prelegenci podczas spotkania wypowiadali się na dany temat w sposób zróżnicowany i wyczerpujący. Każdy z nich posiada swój subiektywny pogląd. Pani Alicja Zioło — licencjonowany przewodnik po Krakowie oraz założycielka "Chodźże na wycieczkę" zaznaczyła, że obecnie turyści przy kupowaniu rzeczy, które mają im przypominać o Krakowie, kierują się przekonaniem: "żeby to było ładne, ale też małe i lekkie". Według niej drobiazgi aktualnie sprawdzają się najlepiej i sama zachęca do takiego wyboru. Największą popularność w kontekście kupowania mają "niestety tanie rzeczy"- tak sytuację opisuję Pan Stanisław Żyrkowski, który obecnie od 30 lat zajmuje się prowadzeniem sklepu w sukiennicach, a wcześniej wytworem przedmiotów regionalnych. Uważa, że ludzi, którym piękne krakowskie wyroby się naprawdę podobają, zazwyczaj nie stać na taki zakup ,natomiast ci, których stać mają inne upodobania. Podobny pogląd na współczesne zachowania podróżujących posiada Pan Profesor- Dominik Ziarkowski, który wypowiedział się następująco:"Wydaje mi się, że popularność zakupu pamiątek nie spada {...}natomiast możemy obserwować trend, polegający na tym, że turyści zadowalają się coraz mniejszym i tańszym drobiazgiem".

Głównym pytaniem spotkania było: "Piękne wspomnienia czy tandeta?". Zdania na ten temat nie były jednak jednostronne. Według Profesora Stanisława Mazura: "Ta rozmowa pokazała, że możemy robić fantastyczne rzeczy, kiedyś potrafiliśmy te rzeczy robić, a teraz zwyciężyła bylejakość, tandeta, niejakość{...}biała gęś jest tego świetnym symbolem.". Natomiast Pan Stanisław Żyrkowski wypowiedział się: "Ja zawsze jestem zwolennikiem złotego środka, więc ani tak, ani tak" odchodząc od stronniczości w tej sprawie.

Po zakończeniu dyskusji wszyscy goście spotkania mogli zrelaksować się przy utworach zespołu Chvost, tworzonego przez Paulinę Bisztygę — wokalistkę i autorkę tekstów oraz Minoo — producenta muzyki elektronicznej.